RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Sal Ağu 04, 2015 7:20 am

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: debriyaj balatasımı acaba.
MesajGönderilme zamanı: Sal Nis 28, 2015 6:34 pm 
Kullanıcı avatarı

slm konuyu uzun anlatacam hemen giriyim kafayı yiyecem,2 ay önce bazen debriyaj küt diye bırakıyordu ,debriyaj pedalındaki cırcırın aşınması sonucu cırır degişti cırcırı degişen usta pedal ustte kavrıyor aşa aldım dedi iyi yapmışsıın dedim cıktım yolla ilk ay sorun yoktu son ay ise vites gecişlerinde takılmalar,özellikle durdan sonra kalkmak için vitesi 1 e takmakya 2,3 debriyaj yapıyorum debriyaja tam bastıgıma eminim şöyleki alt düşemede iz bile yapmışım öyle abanarak basıyorum genede takılarak zor geciyor,ve 2. vitesten 3.vitese gecerken yüzde elli dişli sesi 4 den 3 düşerken yüzde yüz dişli sesi geliyor,geri vitese geçerken zaten hırt diye oturmada başladı yani balata tam ayırmıyor,sanayiye gittim bu gün usta baktı şanzumanın tel baglantı yerinden cıkarıp araya 0.5 cm kalınlıgında bir conta koydu dene dedi,denedim olmadı yok usta dedim cıkardı 1 cm conta koydu yok usta gene aynı hatta daha kötü diyince o zaman balatan bitmek üzere dedi :o sinirlendim balatayı 1 hafta önce başka bir ustaya yol üstü sormuştum adam bi kalkış yaptı iyi balatan demişti bende denedim zaten düz yolda aynı vites aynı devirle yaptıgı hızı rampada da yapıyor ,debriyaj kavraması debriyajdan ayagını oynattıgın anda başlıyor. size bi danışayım bir debriyaj balata degişimi en az 250 tl ye mal oluyor tşk.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Nis 28, 2015 7:04 pm 

ESKİ FORUMDAN OKU BENCE

http://renault9-11kulubu.forumotion.com/t7735-basky-balata-deoitirmeden-once-una-bir-dikkat-edin

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Nis 28, 2015 7:33 pm 
Kullanıcı avatarı

o konuyu okudum , söylenenlerin hepsi gercek fakat benim pedalda veya takozda sorun olmadıgına eminim kaldıkı 2 ay önce pedal hariç komple degişti o parçalar.ögrenmek istedigim debriyaj yukarda degilde tam yerinde hatta daha aşagıda kavrama yapsa bile bitmiş olabilirmi.50-60 tl degilki sök tak usta diyim.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Nis 28, 2015 7:38 pm 

DAHA ÖNCEDE FORUMDA KOMPLEpedal almadan çırçır değişirek verem alınamayacağı yazılmıştı. yan sanayi çırcırların dandik olusu . orjinal bir pedal bulup denesen bunun gibi . 70 ytllik risk . tabi iy ibir ustada lazım
https://www.semihotomotiv.com/?sayfa=urunDetay&id=946&kategoriId=123&highlight=renault+9+debr%DDyaj ... 7700785984

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Nis 28, 2015 7:39 pm 

pedal yada çırcır bozuksa balata değişen bile düzelmeyecek . .

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Nis 28, 2015 7:49 pm 

debriyaj bitse daha ayırmaz mı ?seninki ayırmıyor .

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Nis 28, 2015 7:50 pm 
Kullanıcı avatarı

Bak şimdi bir kurt daha düştü aklıma evet parça orijinal olmayabilir :shocked: ,parcayı(cırcır takımını) ben almadım dükkan sahibi usta kendi aldı geldi bende ne markasına baktım ne fiyatını sordum taktı 50 tl verdim işcilik dahil.Yarın ilk işim onu ögrenmek olacak.Tşk sonucu yazarım.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal Nis 28, 2015 7:59 pm 

orjinal olma olasılığı çok düşük sana söyleyim . ayrıca cırcır takımı orjinal 60 ytl pedal komple 70 ytl . sivasta oto zorlu da orjinal parçalar olabiliyor . orda yol kenarınada büyük bir renault satıcısı var orda r9 parçası yok . aslında senin sorunun iyi bir usta bulmak .

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Nis 29, 2015 5:42 am 
Kullanıcı avatarı

içine kurt düşmesin, ustan iyisini alıp takmıştır, yan sanayi benim araçta 7 yıl kullandım, sonra araç satıldı belkide hala kullanılıyor, senin baskı balata bilyan aşınmış galiba, ustanada itimad etbi notta ben ekliyeyim, eğer takım değişeceksen, debriyaj telinide değişin. aksların körüklerinden içeride çok az, ısrarla diyorum çok az gres sıktır.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Nis 29, 2015 5:11 pm 
Kullanıcı avatarı

arabayı götürdüm iyi bi usta eminim gelen müşterilerden anladım,durumu anlattım pedalın oralara falan göz gezdirdi bura iyi dedi,şanzuman baglantılarına baktı debriyaj telinin baglandıgı noktalarda biraz uğraştı bi bak dedi baktım bişey degişmemiş vitesler aynen gacur gucur ve zor geciyor , yok usta dedim, balatan degişecek o zaman dedi %) haftaya getir ama işlerim yogun diyince usta ben böyle binemem bu arabaya vitesler cok kötü geciyor dedim onu hallederiz dedi 2 adet somunlu 5cm uzunlugunda civata istedi aldım geldim pedalın oralarda biyerlere taktı sıktı bak bakalım dedi bindim gezdim vites gecişleri rahatladı ama debriyaj baya agırlaştı ve kavrama yukarı cıktı.yapacak bişey kalmadı haftaya degişecez artık balatayı.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Çrş Nis 29, 2015 5:14 pm 
Kullanıcı avatarı

fuzuli yazdı:
içine kurt düşmesin, ustan iyisini alıp takmıştır, yan sanayi benim araçta 7 yıl kullandım, sonra araç satıldı belkide hala kullanılıyor, senin baskı balata bilyan aşınmış galiba, ustanada itimad etbi notta ben ekliyeyim, eğer takım değişeceksen, debriyaj telinide değişin. aksların körüklerinden içeride çok az, ısrarla diyorum çok az gres sıktır.
eyvallah o körüklerin yagsızlıgı yüzünden gecen ay komple sol aks degiştim :roll: balata degişecek sadece pazarlıgı falan yaptık teli söylemedi onuda alsam taksamı temelli.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Nis 30, 2015 5:53 am 
Kullanıcı avatarı

enver58 yazdı:
fuzuli yazdı:
eyvallah o körüklerin yagsızlıgı yüzünden gecen ay komple sol aks degiştim :roll: balata degişecek sadece pazarlıgı falan yaptık teli söylemedi onuda alsam taksamı temelli.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal May 05, 2015 2:58 pm 
Kullanıcı avatarı

evet dün balata söküldü gözümlede gördüm baya aşınmış ama biraz daha gidermiş sanki nese aklımda kalmadı balata degişti, sonra vites gecişlerinde fazla bir rahatlık olmayınca ve pedalın hala agır olması nedeni ile bu günde teli degişmesini istedim telin iyi demesine ragmen ısrarla degiştirdim şimdi vites geçişleride rahat debriyaj pedalıda bir kuş gibi hafif.arkadaşlardan bir söylemişti debriyaj balatası degişince telide degişin diye haklı sonuna kadar degişin telide baya rahatlıyor pedal.masrafa gelince 120 tl balata valeo marka,15 tl debriyaj teli,100 tl işcilik (işcilik 150 istedi baştan ama pazarlık ve tanış vasıtası ile bu fiyata yaptı)toplam 235 tl artık rahatım tek sorunum amartisörlerim ve ön teker bilyemin birinden cok az ugultu geliyor biraz toparlanıp onlarıda yaptırırsam zil gibi olan aracım zip zil gibi olacak :hiho: bu arada aracı galeriden almıştım ,aracın benden önceki sahibini buldum balatayı ne zaman degiştin diye sordum satmadan 6 ay önce dedi benim kullanma süremle toplam 2 yıl 6 ay olmuş 2 yılda 30 bin yapmıştırım ben bi 5 bin de o yapmış olsa toplam 35 bin km balata için az geldi ama nese kalın saglıcakla.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal May 05, 2015 3:00 pm 

Arıza nerdeymiş anlamadık .sivas trafiğinde 35 binde balata bitmesi zor

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal May 05, 2015 3:06 pm 
Kullanıcı avatarı

gemsazr9 yazdı:
Arıza nerdeymiş anlamadık .sivas trafiğinde 35 binde balata bitmesi zor

bana kalırsa arıza teldeymiş :oops: çünkü balata degişiminden sonra 1 gün kullandım aracı pek degişiklik yoktu ne zaman ki teli degiştim herşey yoluna girdi.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal May 05, 2015 3:14 pm 

Sana demiştim balata bitse daha çok ayırır .tel uzamış bence

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal May 05, 2015 3:15 pm 

Yağ değiştimi 80 numara elf olacak

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal May 12, 2015 9:14 am 
Kullanıcı avatarı

sorun geri tekrarlamaya başladı :kızgın: vites gecişleri zorlaştı özellikle geri vitese geçmesi zor oluyordu dün götürdüm tekrar ustaya senin degiştigin balataya dedim pedalın orda biraz ugraştı debriyajın serleşecek dedi niye sertleşsin yav her şey degişti dedim yaptı ama dedigi gibi pedal sert ve kavrama yukarı cıktı ,kafayı yiyecem şimdi soguttu beni arabadan pedalı komple degişecem artık olmadı vites kolu tamir takımını degişecem olmadı şanzuman levyesini degişecem oda olmadı satacam bu arabayı :fool:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal May 12, 2015 10:47 am 

Orjînal pedal bul biryerlerden çırçır takımı içinde olan . Verdiğim link yukarda eğer gerçekten orjinalse olabilir oto zorluda belki vardır . Benim kafya zaten yatmamıştı bu araza debrijah bitse daha çok ayrır

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Sal May 12, 2015 5:54 pm 
Kullanıcı avatarı

eski pedal yanlardan acılmış cırcır görev yapmıyor
Resim
Resim
yeni taktıgım pedal
Resim
Resim
bu sefer gözümü kapadım ne usta aradım ne sanayi gezdim, gittim parcacıya ''oto zorlu'' 45 lira dedi pedala iyimi bak iyi degilse verme ben bu sorun için degişiyorum dedi iyi abi sorun olmaz dedi ''öyle diyecek tabi adam mal satıyor ;) ''aldım çektim kapının önüne malzeme olarak teli şanzuman çatalından ayırmak için bi levye ve pedalı cıkarmak için sadece bir pense kullandım cuk oturdu yerine kilidi yuvasına takıp teli şanzuman çatalına tekrar taktım bir kaç kez pedala bas bıraktan sonra boşlugu aldı çaliştirdim arabayı vitesler rahat geçmeye başladı kavrama noktası tam istedigim yerde pedaldan ayagını 2 cm kaldırınca kavrıyor serlik kalmadı normal telli debriyaj neyse o oldu yormuyor yani gerçi uzun bi yok gezip denemedim toplam 3 km denemişimdir farklı viteslerde sorunum yok şimdilik bir haftalık kullanım sonrasıda aynı rahatlık kalırsa tekrar bilgi yazarım.varya elimde yeterli malzeme olsa bu arabanın balatayı bile ben degişirim ah ulan ah ustayım diye gecinen adamlar yüzünden Sivas sanayisi kan aglıyor.arıza pedalda gardaş diyipte bi pedal degişemediler ya ona yanarım.nese debriyaj dan pedala sıfırlandı araba :muhaha:

En son enver58 tarafından Sal May 12, 2015 6:07 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: