RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiye'nin İlk ve Tek Renault 9-11 Kulübü
Zaman: Çrş Kas 26, 2014 10:55 am

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: aracım yağ damlatıyor:(
MesajGönderilme zamanı: Çrş Nis 10, 2013 9:09 pm 

arkadaşlar renault 11 gts aracım yağ kaçırıyor.geçen ay fark ettim. eskiden beri biraz eksiltme olayı vardı ama park yerlerim hep toprak zemin olduğu için anlayamamıştım..
tesadüfen fark ettim altına karton koyarak kontrol ettim ve günde 10 15 damla akıtıyor.yani yaklaşık 1 yemek kaşığı kadar.
yazın zaten değiştireceğim de bu şekilde satmayayım diyorum ustaya gittim motoru yıkat bakalım dedi yıkattım ama benim gözle görebildiğim bir kaçak yok ama usta bakmadı daha.
karter tapasından veya contasından mıdır.tapayı sıktıktan sonra silikon yapmıştı usta ama kar etmedi.
keçelerden olabilir diyenler var eğer öyleyse keçelerden olduğunu nasıl anlayabilirim? kaputu kaldırınca belli olur mu?
başka nerelerden olabilir?
keçeler çok masraflı mıdır şanzıman inecek falan diyenler var?
hafta sonu gideceğim inşallah ustaya ama fikir edinmek için yardım edin lütfen...

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Re: aracım yağ damlatıyor:(
MesajGönderilme zamanı: Çrş Nis 10, 2013 9:17 pm 

tecrübeli arkadaşlar lütfen yardımcı olun sanayide kazıklanmak istemiyorum..

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Nis 11, 2013 5:24 am 
Kullanıcı avatarı

volkan kardeşim, karter contasından yağ atma işini kesebilmek için motorun sökülüpte değişmesi gerekiyor fakat yinede garanti olamıyor, karter contamız 2 parça .şanzımanla motorun arasındaki kısmın contası çok zor oturtuluyor, ben motoru söktürüp yan çevirtipte değiştirttim, şu anda akıtmıyor fakat eli kulaanda bekliyordur eminim, kısacası contanı değişecek ustan 45-50 yaş ve üstü olsun ,yani sabır ve titizlik isteyen bir iş, kısaca benim tabirimce ustada (Güven Özveri Tecrübe) yoksa uğraşmadan değişir ve yağ kesilmez. ben değişeyim dersen sakın deneme şanzıman kısmındaki conta oturtulamıyor ve aracın liftte olması şart

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Nis 11, 2013 5:50 am 
Kullanıcı avatarı

Şöyle birşey var, yutdışından sipariş verilebilir.

http://www.lucasoil.com/products/display_products.sd?iid=83&catid=7&loc=show&headTitle=%20-%20Engine%20Oil%20Stop%20Leak

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Nis 11, 2013 6:04 am 

Çok da olmasa benim de aracımda var yağ kaçağı. Ustama geçen hafta sonu götürdüm. Aracı lifte kaldırdı karter contasının değişmesi gerektiğini söyledi. Yağ değişiminde gel hallederiz dedi. Üç aşağı beş yukarı 150 TL gibi masrafı çıkabileceğini söyledi.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Nis 11, 2013 6:24 am 
Kullanıcı avatarı

ben sprinkin karteri söktürüp çekiçle karterdeki faturayı düzeltip,kırmızı silikon çekmiştim 3milim kadar, 1 gün bekletip karşıyada silikon çekip takmıştım, araba bende 7 yıl kalmıştı öylede sattım aracı, nasıl olsa karteri sökmek pek gerekmiyor diye düşünüpte yapmıştım, şimdiki aracımada yukarda dediğim şekilde yaptırdım, 150 tl motor aşağı almaya istediler, bide conta takımı almışlar onada para istemediler, hatta grang keçelerinide değiştik, bu arada baskı balatada çıktı aradan onada 125 verdikl, şu an altı kuru rahat uyuyor. şu anda en akıllıcası bu şekilde geliyo bana. iyi pazarlıkla motoru aşağı aldırıp, ne kadar keçe tapa conta varsa değiştirmek

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Nis 11, 2013 7:02 am 

yaşlı bir yağcı amca vardı bursada bu araba 2,8 lt yağın üzerinde yağı bir yerinden atar demişti 3 lt bile koymayacaksın demişti. yani sonuç arabaya fazla yağ konulduysa krank keçesinden vs salabilir .takip etmek gerek.karter tıpasıda olabilir .

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Nis 11, 2013 8:18 am 
Kullanıcı avatarı

Yag degsımnde eskısıne gore ınce yag kyduysanz karter tasımakta zorlanyor. Aynı sey benım de basmda ıdı. Yag cubugunda kı ıkı celtıgn ortasndan asagıya ınınce damlatmayı kstı. Yag fazlalgndan da olur

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Nis 11, 2013 9:16 am 
Kullanıcı avatarı

o olay benim başımada geldi 20-50 yağdan 15-40a döndükten sonra 2. yağ değişiminde karter tapasını 1 defa çırak değiştirdi olmadı sonra ustam kendi değiştirdi gene olmadı en son 3 . kere yaptıklarında oldu ustama özellikle rica ettim sen yap diye saolsun ustam bişey eksik veya hatalı olduğunda 2 kere ücret almıyo zaten bana uygun fiyatada yapar sonra bi arada krak keçesinden değişti orasını çokbait bi şekilde doğru dürüst bişey söküp dağıtmadan yapmıştı

Biz bize yeteriz 1.4 severiz

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş Nis 11, 2013 10:39 am 
Kullanıcı avatarı

En az masrafla , bakır tapa contasını yenileyin yağ eski veya ince ise 20-50 ile onuda filtre dahil yenileyin ,Kaan dr.um (gemsazr9) doğru der 3lt fazla geliyor filtre değişmediğim zamanlar 2,5 lt ,değişirsem az artacak şekilde olur.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Nis 12, 2013 2:49 pm 

arkadaşlar tavsiyeleriniz için çok teşekkürler..
yağ seviyesini usta sürekli üst çizgide tutardı.yani 3 litre katardı.1000 km yaptım 2 ay filan oldu değişeli üst çizginin 2-3 mm altına indi seviye.250 ml civarı eksiltmiş.yakıyor mu diye düşündüm ama dediğim gibi artık günlük bakıyorum altına ve damlatma her gün var.20 50 castrol kullanıyorum.fikirleriniz üzerine acaba fazla olduğu için mi diye düşünmeye başladım.
bir usta karter tapasının yuvasının yivini büyütüp yeni tapa takarız demişti ama sanayiye tekrar gidemedim sızmanın nerden olduğunu hala bilmiyorum.
2-3 ay sonra satacağım araca 150 200 lira masraf etmek hiç içime sinmiyor ama sanırım mecbur kalacağım.bu halde satıp küfür etmesinler arkamdan.
2 senedir bindiğim araba 88 model olmasına rağmen hiç üzmemişti beni bu sefer moralim bozuldu.inşallah fazla masraf açmaz başka fikirleriniz varsa alabilirim arkadaşlar..

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Nis 12, 2013 3:13 pm 

damlayan yer neresi ? tam tıpanın altı mı? şanzıman yağı mı motor yağı mı? ustanın lifte alıp bakması lazım ?

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum Nis 12, 2013 9:26 pm 
Kullanıcı avatarı

Satarken derdini anlatırsınız yada yaptırıp satarsınız diğer ihtimali yoksayıyorum :yaramaz:

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş May 23, 2013 6:01 pm 

arkadaşlar geçen hafta hallettik çok şükür,
tavsiye üzerine iyi bir usta buldum,karteri indirdi; mazotla yıkama, taşlama, eski contayı temizleme zımparalama, yeni sıvı conta ve sonra monte etti, bu işlemler 1 saat filan sürdü ama araba lifte bekledi 3 saat filan,
yağı değiştik 25 tl, 25 tl sıvı conta vs, 25 de işöilik aldı 75 tl ye maloldu ama çok şükür kesildi damlatması,
1 hafta filan her gün kontrol ettim yok damlama filan rahatladım ya,
ama bu sefer de sol tekerden kuş sesi gibi bir ses geliyor yarın yine sanayideyim :)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Prş May 23, 2013 6:14 pm 
Kullanıcı avatarı

volkan ersan yazdı:
tavsiye üzerine iyi bir usta buldum,karteri indirdi; mazotla yıkama, taşlama, eski contayı temizleme zımparalama, yeni sıvı conta ve sonra monte etti, bu işlemler 1 saat filan sürdü ama araba lifte bekledi 3 saat filan,
yağı değiştik 25 tl, 25 tl sıvı conta vs, 25 de işöilik aldı 75 tl ye maloldu ama çok şükür kesildi damlatması,
ama bu sefer de sol tekerden kuş sesi gibi bir ses geliyor yarın yine sanayideyim :)

Sol tekerine civciv kacmis :) rulman degisecek

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum May 24, 2013 9:08 am 
Kullanıcı avatarı

volkan ersan yazdı:

rulman olayı değil o bendede olmuştu balataları sıkan bir mekanizma var onu yağlamışlardı düzelmişti kronik sorun bizim arabalarda ee bide artık askerlik yaşındalar normaldir

Biz bize yeteriz 1.4 severiz

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cum May 24, 2013 5:49 pm 

arkadaşlar usta önce frenciye gönderdi o baktı söktü falan frenlerle bir sorun yok ya bilya ya aks dedi,
neyse tekrar gittim ustaya tekrar baktı bilya dedi, bilya ile rulman aynı şey mi bilmiyorum :)
50 tl bilya 25 de işçilik bi 75 daha bayıldık ya:(
1,5 senedir bendeydi araba sağolsun hiç masraf çıkarmamıştı ufak tefekler hariç ama bu 150 tl canımı sıktı biraz,
sağlık olsun şuan sorun yok çok şükür yazın inşallah satıp sağlam bir focus düşünüyorum bakalım nasip kısmet.senede en az 7-8 bin uzun yol yapıyorum focus öncelikli tercihim olacak inşallah.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt May 25, 2013 5:31 am 
Kullanıcı avatarı

150 lira canını sıktıysa focus canını çoookkkkkk sıkar

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt May 25, 2013 9:55 am 
Kullanıcı avatarı

barut yazdı:
150 lira canını sıktıysa focus canını çoookkkkkk sıkar

şiddetle katılıyorum abi :) amcam focusunu marş dinamosu bakımına 800 lira istediler diye satmıştı :keş:
biz Broadwaye 140 tl ye yaptırmıştık :D

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: Cmt May 25, 2013 10:02 am 
Kullanıcı avatarı

ilginç gerçekten 150 liralık bakım çok mu geliyor? bu yaşta araba yıllık ortalama 200-300 lira masraf açar. bu masraf olayını ben şu şekilde düşünüyorum:

- 4 lastik aldım 320 lira verdim lastiğin ortalama ömrü 3-4 yıl demekki yıllık lastik masrafım 100 lira
- yılda bir yağ, filtreler değişiyor yıllık genel bakım 50 lira
- dinamoların bakımı, karbüratör bakımı, bujiler, yürüyen aksam bunların da ortalaması alınırsa o da yıllık 100 liraya gelir

bunlar sadece bakım masrafları. olmadık yere çıkan arızalar masraf ortalamasını bayağı bir yükseltebilir. yada 1yıl boyunca 1000-1500 lira yemiştir araba ama sonraki 2 yıl tık bile demeden yürüyebilir

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: